Obrok 2019

Text: Kateřina Svárovská

O prodlouženém víkendu 22.-26. května se družina Ošklivých káčátek spolu s rangers Aničkou ze skautského oddílu Mnichovo Hradiště vydala na největší skautské setkání roverů a rangers v České republice – na Obrok. Symbolický rámec celé akce byl o historii, tedy především o tom, jak a proč byl skauting v ČR třikrát zakázán. Prošli jsme od vzniku skautingu až doteď, velká hra například symbolizovala sametovou revoluci. Tento rok se Obrok konal v Benešově s krásným výhledem na zámek Konopiště. Uskutečnilo se zde spoustu zajímavých přednášek, na různá témata, např. skautská historie, otázky na Václava Moravce, zero waste, cestování, vaření, … Nechybělo ani sportovní vyžití v podobě netradičních sportů, dále jsme mohli vyzkoušet aktivity ve vodě nebo i lanové centrum. Byla možnost nejrůznějších workshopů jako třeba vaření kávy, vyrábění turbánků a náramků z kůže nebo tancování. Heslo roverů je SLOUŽÍM, a tak se zde objevil program služba, kde jsme pomohli městu všude kde se dalo, ať už v zámecké zahradě, v nedalekých lesích, s přípravou dětského dne ve škole, pomoc ve školce na zahradě tak i uklízení vlaků a vlakového nádraží. O večerních programech nás čekaly koncerty nejen skautských kapel, přijel například i zpěvák Voxel, který před několika lety právě na Obroku zazpíval svou píseň Ta naše, kterou napsal pro skauty.  Konala se zde také talk show V centru se skautskými hosty. Toto je jen malý výčet všech aktivit. Myslím, že jsme si to všichni užili nejvíc, jak se dalo a snad se vydáme na Obrok zase příště.